Kesintisiz Randevu Hattı: 0.424 248 50 50

GÖZ POLİKLİNİĞİ

Özel Doğu Anadolu Hastanesi göz hastalıkları kliniğinde her hastaya rutin göz muayenesi hizmeti verilmekte, kontak lens ve gözlük uygulamaları yapılmaktadır. Birincil göz muayenesi ile her yıl 5.000 den fazla kişiye ulaşılmaktadır. Gerekli hastalar alt birimlere (retina, glokom ve şaşılık gibi) sevk edilmektedirler. Katarakt ameliyatı gibi girişimsel müdahaleler birimimiz tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Oküplasti

Oküloplasti göz çevresi göz kapakları ve gözyaşı kanalı ile ilgili branştır. Göz kapağı hassas bir dokudur ve cilt destek dokular göz kapağını açıp kapayan kas dokusu ve yağ dokusundan oluşur. Yapılacak ameliyatın oküloplastik cerrahi eğitimi almış bir göz hekimi tarafından yapılması önem taşır.

Blefaroplasti

Alt ve üst göz kapaklarında cillte sarkma yağ torbalanması ve kırışıklıklar oluşabilir. Alt ve üst göz kapaklarında fazla cilt yağ ve kas dokusu çıkarılarak yaşlı ve yorgun yüz ifadesinden daha genç ve dinamik yüz ifadesi oluşturulabilir.

Göz kapağı düşüklüğü

Göz kapağının düşmesine pitozis denir. Doğumsal travmaya bağlı olarak veya yaşlanmayla birlikte üst göz kapağında düşme olabilir. Tedavisi cerrahidir. Ameliyat yöntemi kapak ve kas muayenesi ile belirlenir.

Göz kapağının içe dönmesi

Daha sıklıkla alt kapakta olmak üzere her iki göz kapağında entropion, yani göz kapağı içe dönebilir. Doğumsal travmayla ya da yaşla beraber göz destek dokularının zayıflamasıyla göz kapağı içe dönebilir. Tedavisi cerrahidir.

Göz kapağının dışa dönmesi

Doğumsal travmayla göz kapağı tümörleri etkisiyle ya da yaşla beraber destek dokularının zayıflamasıyla ektropion, yani kapak kenarının dışa dönmesi gelişebilir. Kapak iç kısmının da dışa dönmesiyle göz yaşı kanal ucu dışa dönerek sulanmaya neden olabilir. Tedavisi cerrahidir.

Kirpik Batması

Kirpik batması doğuştan ilaç kullanımı geçirilmiş ameliyatlar kapak kenarının içe dönmesi ( entropion ) ya da sadece kirpiklerin içe dönmesi ( trikiazis ) nedeniyle oluşabilir. Laser veya cerrahi tedavi uygulanır.

Yüz Felci

Kaş göz kapağı kası hareketlerini sağlayan sinirin çalışmaması durumunda kaşta düşme ve gözde açıkta kalma görülebilir. Geçiçi felçte gözü koruyucu medikal tedavi veya geçici cerrahi tedaviler uygulanabilir. Kalıcı felçte cerrahi tedavi uygulanır.

Kaş Kaldırma

Genellikle yaşa bağlı olarak kapak dış kısımlarında düşme görülebilir. Bu düşme kapak üzerine yük bindirerek kapakta cilt fazlalığına neden olabilir. Direkt kaş kaldırma kaş üzerinde kaş kıllarına paralel kesi uygulanarak yapılır. İnternal browpeksi de cilt kıvrımından girilerek kaş kaldırma yapılır. Kaş dış 1/3 kısım düşüklüğü olanlarda etkilidir.

İstemsiz Göz Kasılması

Sebebi bilinmeyen veya sinir felci sonrası hatalı iyileşme ile görülen göz etrafındaki istemsiz kasılmalardır. Hastalar kasılmalar sonrası gözlerini kullanmakta zorluk çekerler. Medikal tedavi botoks tedavisi veya cerrahi tedavi uygulanır.

Göz Kapağı Yaralanmaları

Göz kapaklarında fiziksel ya da kimyasal nedenlerle yaralanmalar oluşabilir. Erken müdahale edilmezse ciddi göme ve şekil bozuklukları oluşabilir.

Göz Kapağı Tümörleri

Göz kapaklarında iyi huylu ve kötü huylu tümörler gelişebilir. İyileşmeyen yaralar kabuklanma damarlanma ülserleşme renkte koyulaşma veya düzensiz renk kötü huylu tümör belirtilerindendir. Tedavileri cerrahidir.

GÖZ YAŞI YOLLARI CERRAHİSİ - Doğuştan Göz Yaşı kanal tıkanıklığı

Doğumdan bi süre sonra gözde belirgin sulanma çapaklanma görülebilir. Medikal tedavi ve masaj tedavisi ile bu tıkanıklıkların %90-95 i düzelir. 1 yaşına kadar düzelmeyen hastalara sondalama ( probing ) işlemi yapılır. 2 yaşına kadar yapılan işlemin başarı şansı yüksektir. Yaş büzyüdükçe işlemin başarı şansı düşer. Tekrarlayan sondalamaya rağmen düzelmeyen hastalara tüp implantasyonu ya da cerrahi tedavi uygulanır.

Erişkin Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Göz yaşı kanalının herhangi bir yerinde tıkanıklık oluşabilir. Ön göz yaşı kanal tıkanıklıkları basit müdahalerle açılabilir. Basit müdahalerle göz yaşı kanalı açılamayan hastalara tüp cerrahisi uygulanabilir. Arka göz yaşı kanal tıkanıklığı olan hastalara eksternal dakriyosistorinostomi ameliyatı ( DSR ) uygulanır.

Göz Yaşı Yolları Yaralanması

Fiziksel travmaya bağlı alt üst veya her iki göz yaşı kanalında yırtılma oluşabilir. Göz yaşı kanalı tamir edilmeden yapılan göz kapağı tamirinden sonra kalıcı sulanma çapaklanma gelişebilir.

Kuru Göz

Göz yaşı eksikliği veya kalitesiz göz yaşı nedeniyle kuru göz gelişebilir. Hafif vakalarda medikal tedavi uygulanır. Ağır vakalarda cerrahi tedavi veya punktum tıkacı uygulaması yapılabilir.

PTERJİUM ( ET BÜYÜMESİ )

Dışarıda güneş ışığına çok maruz kalanlarda açık havada çok dolaşan kişilerde veya sporcularda sürekli tozlu ortamlarda kalan kişilerde görülen konjonktiva dokusundan kornea üzerine uzanım gösteren gittikçe büyüyen kuş kanadı diye isimlendirilen bir lezyondur. Gözde yanma batma bulanık görme rahatsızlık hissi oluşturur. Tedavisi cerrahidir.

GLOKOM

Halk arasında göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak bilinir. Genellikle göz içi basıncının yükselmesine bağlı olarak görme siniri ilerleyici şekilde hasar görür ve görme alanında kayıplar oluşmaya başlar.

Glokom Tedavisi

Glokomun 3 farklı tedavisi vardır.

Medikal tedavi: Göz içi sıvısının üretimi azaltılarak ya da dışa akımı arttırılarak göz tansiyonu düşürülmeye çalışılır.

Lazer tedavisi: Göz tansiyonu krizinde o göze ve koruma amaçlı diğer göze de uygulanabilir. Göz içi sıvısının dışa akımını arttırmak için de uygulanabilir. Göz tansiyonu düşmeyen hastalarda cerrahi düşünülmüyorsa göz içi sıvısını üreten bezlere de lazer uygulanabilir.

Cerrahi tedavi: İlaç kullanamayan ilaç kullanımına rağmen göz tansiyonu düşmeyen veya ağrılı göz durumlarında cerrahi tedavi uygulanabilir. Bazı durumlarda tüp cerrahisi de uygulanabilir.

ŞAŞILIK

Şaşılık her iki gözün paralelliğinin kaybolmasıdır. Her bir gözde 6 adet göz dışı kas bulunur. Bu kasların çalışmasında fazlalık veya zayıflık kaymaya neden olabilir. Kayma bir gözde veya iki gözde olabilir. Şaşılığın bir çok sebebi vardır. Doğumda ve çocukluk döneminde göz kontrolü yapılmalıdır. Erken dönemde tedavisiz şaşılıklarda görme tembelliği ve kaymada artış görülebilir.

Şaşılıkta :

Göz paralelliğinde bozulma

Gözde yorgunluk

Görme tembelliği

Derinlik hissinde bozulma

Çift görme

Baş veya yüzde yana dönüklük oluşabilir.

Şaşılık Tedavisi

Gözlükle tedavi : Gözde kırma kusuruna bağlı olan şaşılıklardır. Gözlük verilince bu tip şaşılıklar düzelirler.

Ortoptik tedavi: Fiziksel egzersizlerle kas gücünü arttırmak için uygulanır.

Cerrahi tedavi: Gözde kaymalar genellikle 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Göz paralelliği bozulabilir ve görme azalabilir. İki yaş öncesindeki kaymalar genellikle gözlükle düzelmez. Bu tip kaymalarda tedavi genellikle cerrahidir. Kayması farkedilen çocuklar oluşacak görme tembelliği üç boyutlu görmenin bozulması oluşabileceği için erken dönemde göz doktoruna getirilmelidir.

developed by EAREA YAZILIM