Kesintisiz Randevu Hattı: 0.424 248 50 50

OBEZİTE CERRAHİSİ

OBEZİTE CERRAHİSİ
MORBİD OBEZİTE NEDİR?
Morbid obezite denilen aşırı şişmanlık yaşam kalitesini ve yaşam süresini kısaltan bir hastalıktır.
Vücut ağırlığınızı metre cinsinden boyunuzun karesine bölerseniz vücut kitle indeksi denilen değeri bulursunuz.VKİ=KİLO(kg)/BOYUNUZUN KARESİ(m) Bu değer 40 ın üzerinde ise ameliyat gereklidir.Ancak 35-40 arasında değeri olanlardan şeker, yüksek tansiyon, uyku apnesi, karaciğer yağlanması gibi rahatsızlığı olanlar da ameliyat olmalıdırlarlar. 30-35 arasındakilere de bazı koşullarda ameliyat gereklidir
OBEZİTE CERRAHİSİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?
Obezite cerrahisi, mide ve ince bağırsaklar üzerinde bazı değişikliklerin yapıldığı ameliyatların adıdır.
Çeşitli ameliyatlar vardır. ancak en sık uygulananı tüp mide ameliyatıdır. Karında kesi olmadan deliklerden kapalı olarak yapılır. Bu nedenle ağrı azdır. Hastalar birkaç günde taburcu olurlar.
Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Bu yöntemle midenin %75 i stapler denilen özel bir aletle çıkartılır. Bu yöntemle mide hacmi küçülür ve küçük lokmalarla bile doyma hissi oluşur. Bu ameliyatta midenin üst bölümü olan fundus denilen bölge de çıkartıldığından buradan salgılanarak iştah merkezini uyaran ghrelin hormonunun kandaki seviyesi düşer. Bu sebeple de iştah azalır. Bu sayede hastalar çok rahat kilo verirler.
OBEZİTE CERRAHİSİNİN RİSKLERİ VARMIDIR?
Cerrahide her girişim, her ameliyat az veya çok risklidir. Şişmanlık giderici ameliyatların ölümcül riski binde birdir. Kanama, kaçak gibi riskler yüzde birdir .Bu ameliyatların riskleri,mevcut şişman olmanın getirdiği risklere göre çok düşüktür.
OBEZİTE CERRAHİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Bu ameliyatlar yaşam süresini ve kalitesini önemli ölçüde arttırılar. En önemlisi şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi (uykuda solunumu durması), eklem hastalıkları, damar sertiği gibi pek çok şişmanlığa bağlı hastalık düzelebilir. Kadınlarda şişmanlığa bağlı bazı kanserlerin görülme oranı bariz şekilde azalır .
Tüp mide ameliyatı sonrası fazla kiloların ortalama yüzde 30 u ameliyattan sonraki ilk 1 yıl içerisinde verilir.
OP.DR.FERİDUN BAYSAL
GENEL CERRAHİ UZMANI

developed by EAREA YAZILIM